Képzés

 

120+20 órás gyerekdráma gyakorlati képzés indul

A képzés célja az önismeret elmélyítése, gyermek- és serdülőkori sajátélményt előhívó technikákkal, az alapvető gyermekjáték módszer elsajátítása, valamint vezetési tapasztalat szerzése gyermekdráma asszisztens, vagy gyermekdráma vezető mellett.

A képzés vezetői:

  • Drinóczky Viktória kiképző gyerekdráma vezető,
  • Janda Zsuzsa kiképző gyerekdráma vezető

A gyerekdráma gyakorlat elkezdésének előfeltétele

  • a 250 órás sajátélmény igazolása (1.2 A KR II.1.2. pontban írt feltételeknek megfelelő önismereti csoport leckekönyvben rögzített teljesítése).

A gyermekdráma gyakorlat egy írásbeli dolgozattal zárul, melyben a képzés résztvevője a hospitáláson szerzett saját tapasztalatait, megfigyeléseit foglalja össze.

Gyermekdráma asszisztensi vizsgát az tehet, aki teljesítette a gyermekdráma gyakorlatot, és pszichodráma asszisztensi címmel rendelkezik.

A képzés tartalma:
  • A gyermekpszichodráma önismereti szakasza (50 óra)

A gyermekpszichodráma önismereti szakasza gyermek- és serdülőkori sajátélményt előhívó technikák alkalmazásával (pl. gyermek varázsbolt, kedvenc mese, maszkkészítés), egyéni, páros és csoportjátékokból épül fel kreatív eszközök és jelmezek használatával épül fel. A cél a gyermek és serdülőkori élmények mobilizálásán és feldolgozásán kívül a felnőtt játékképessé tevése, és az alapvető játéktechnikákkal való ismerkedés (a történetek dramatizálása és levezetése, a helyszín berendezése, jelmezek használata).

  • Elmélet (50 óra)

A gyermekpszichodráma asszisztensi képzés elméleti szakasza (50 óra) során elméleti kérdések megbeszélése történik, többnyire dramatikus megjelenítésen keresztül: pl. a csoportalakítás lépései (keretek, első interjú, csoportba választás szempontjai), korspecifikus fejlődéslélektani jellemzők és ennek megnyilvánulási formái csoportban (óvodás, kisiskolás, preadolescens, adolescens csoportok), az első alkalom, csoportdinamikai alapismeretek, csoportzárás.

  • Hospitálás min. 10 alkalom (20 óra)

A hospitálás a gyermekpszichodráma asszisztesni cím kimeneti feltétele, melynek meglétét a képzés után, a vizsga előtt kell igazolnia a hallgatónak a gyermekpszichodráma leckekönyvben.

A hospitálás gyermekpszichodráma vezető csoportjában kell hogy történtjen. A hospitálást a képzés során elvégzett gyermekpszichodráma sajátélmény után a kiképzők javaslatára lehet megkezdeni. A hospitálás során min. 10 egymást követő alkalommal kell aktívan részt venni egy gyermekpszichodráma csoportban, az alábbiak szerint:

  • Aktív, a gyermekek igényeinek megfelelő részvétel a csoportban
  • Jegyzőkönyvkészítés
  • A csoport folyamatának megértése
  • A résztvevő gyermekek játékainak értelmezése
  • Önreflexió
  • Együttműködés a csoport vezetőjével.

A jelölt részvételéről való véleményét a csoportvezető írásban rögzíti a leckekönyvben.

  • Csoportos vezetői gyakorlat (20 óra)

A csoportos vezetői gyakorlat során a hospitáláson szerzett élmények, tapasztalatok feldolgozása, a problematikus helyzetek dramatikus megjelenítése, levezetése, alternatív játéklehetőségek kimunkálása (szimulációs technikák) történik a tanulócsoportban.

A gyermekpszichodráma asszisztensi képzés egy írásbeli dolgozattal zárul, melyben a képzés résztvevője a hospitáláson szerzett saját tapasztalatait, megfigyeléseit és önreflexióit foglalja össze.